logo obrazekDolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Aktualności DOW NFZ

Drukuj
   

Aktualności dla pacjenta, ubezpieczonego

Tydzień Zdrowia Kobiet w dolnośląskim NFZ

2024-03-01

   

Z okazji Dnia Kobiet warto zadbać o swoje zdrowie oraz namówić do tego mamę, córkę lub koleżankę. Podobnie jak rok temu także i teraz dolnośląski NFZ przygotował z tej okazji cykl prozdrowotnych wydarzeń, które będą okazją do rozmów z ekspertami na temat profilaktyki, badań i zadbania o bezpieczeństwo zdrowotne.


W przyszłym tygodniu będziemy świętować Dzień Kobiet. Z tej okazji warto porozmawiać o tym co ważne dla każdej kobiety – o zdrowiu.


Zachęcam wszystkie kobiety do odwiedzenia wydarzeń zorganizowanych przez Dolnośląski Oddział NFZ w ramach Tygodnia Zdrowia Kobiet. Zależy nam, aby Dolnoślązaczki regularnie korzystały z badań profilaktycznych i były zdrowe. Nadchodzący tydzień jest bardzo dobrą okazją do ich zaplanowania i wykonania – mówi Łukasz Sendecki, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.


Wydarzenia w ramach Tygodnia Zdrowia Kobiet odbędą się we Wrocławiu, Kłodzku, Polanicy-Zdroju oraz w Głogowie.

Tydzień Zdrowia Kobiet – wydarzenia we Wrocławiu

 

Poniedziałek 4 marca

Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV


Pierwszego dnia Tygodnia Zdrowia Kobiet obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV. Wirus HPV jest odpowiedziany za rozwój wielu rodzajów nowotworów m.in. raka szyjki macicy. W Polsce ten nowotwór jest wykrywany u ok. 3000 kobiet rocznie, a 1700 z nich umiera z jego powodu.  Szczepienia przeciwko HPV są skutecznym sposobem zapobiegania zakażeniu.


Kto, gdzie i jakim preparatem może się zaszczepić? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w sali obsługi klientów Dolnośląskiego Oddziału NFZ, przy ul. Traugutta 55 we Wrocławiu.


Zapraszamy w godz. od 10:00 do 12:00.

 

Wtorek 5 marca

Badamy się - program Profilaktyka 40+ na stoisku dolnośląskiego NFZ w Kłodzku


Tego dnia doradcy Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przyjadą do kłodzkiego Centrum Medycznego Salus przy ul. Kusocińskiego 3A w godz. od 10:00 do 13:00.


Doradcy NFZ zachęcą do korzystania z programów profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednym z takich programów jest ten skierowany do osób powyżej 40 r.ż., czyli  Profilaktyka 40 Plus. Obejmuje on dwa pakiety podstawowych, profilaktycznych badań diagnostycznych (dla kobiet i dla mężczyzn). W ramach programu zbadamy m.in. morfologię krwi, stężenie glukozy we krwi czy poziom enzymów wątrobowych.


Osoby, które odwiedzą stanowisko NFZ będą mogły także od ręki wyrobić kartę EKUZ i skorzystać z analizatora składu ciała.

 

Środa 6 marca

Zbadaj się w mammobusie we Wrocławiu


W środę, 6 marca pod salą obsługi klientów Dolnośląskiego Oddziału NFZ przy ul. Traugutta 55 we Wrocławiu, w godz. od 09:00 do 15:00 stanie mobilna pracownia mammograficzna, czyli mammobus. Będzie w niej można wykonać bezpłatne badanie, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.


Z programu profilaktyki raka piersi mogą skorzystać panie w wieku od 45 do 74 roku życia (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia) spełniające jedno z poniższych kryteriów:

  • w ciągu ostatnich 2 lat nie miały profilaktycznej mammografii na NFZ
  • zakończyły okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostają w ciągu uzupełniającej hormonoterapii (HT) – zaleca się badanie co 12 miesięcy
  • zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończeniu leczenia – zaleca się badanie co 12 miesięcy


W godzinach od 10:00 do 12:00 w sali obsługi klienta pojawią się eksperci z fundacji „La vie La vie”. Będą oni zachęcać do profilaktyki przeciwnowotworowej i odpowiadać na pytania związane z tym tematem.

 
Przekonaj się do profilaktyki w Polanicy-Zdroju


Osoby, które 6 marca przyjdą do Pijalni Wód Mineralnych - Domu Zdrojowego w Polanicy-Zdroju przy ul. Zdrojowej 39 w godz. od 10:00 do 14:00 będą mogły odwiedzić stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia. Doradcy NFZ namówią do skorzystania z programów profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia – m.in. z programu profilaktyki raka piersi, skierowanego do pań w wieku od 45 do 74 roku życia (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia) spełniających jedno z poniższych kryteriów:

  • w ciągu ostatnich 2 lat nie miały profilaktycznej mammografii na NFZ
  • zakończyły okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostają w ciągu uzupełniającej hormonoterapii (HT) – zaleca się badanie co 12 miesięcy
  • zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończeniu leczenia – zaleca się badanie co 12 miesięcy


Rak piersi wcześnie wykryty daje duże szanse na wyleczenie, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych.

Na stoisku odbierzemy również kartę EKUZ oraz skorzystamy z analizatora składu ciała, którym zmierzymy m.in. masę kostną, tłuszczową i mięśniową oraz poziom nawodnienia organizmu.


Czwartek 7 marca

Pamiętaj o cytologii - zadbaj o zdrowie przed wylotem


7 marca na wrocławskim lotnisku przy ul. Granicznej 190 pojawi się stoisko Narodowego Funduszu Zdrowia. Doradców dolnośląskiego NFZ będzie można spotkać w godzinach od 10:00 do 14:00 w hali ogólnodostępnej przy stanowiskach check-in (kontrola biletowo-bagażowa).
Będzie można na nim od ręki odebrać kartę EKUZ oraz poznać programy profilaktyczne Narodowego Fundusz Zdrowia.


Tego dnia doradcy NFZ w sposób szczególny będą namawiać panie do regularnego wykonywania cytologii. Jest to bardzo ważne, ponieważ rak szyjki macicy wykryty na wczesnym etapie daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Warto pamiętać, że kobiety w wieku od 25 do 64 roku życia mogą wykonać bezpłatną cytologię w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy.


W godzinach od 12:00 do 14:00 będą na nim czekali eksperci ze stowarzyszenia IFMSA-Poland, którzy odpowiedzą na pytania związane z profilaktyką raka szyjki macicy – w tym zachęcą do regularnej cytologii.

 

Piątek 8 marca

Dzień Kobiet z NFZ w Głogowie


W Dzień Kobiet, 8 marca w Centrum Medycyny Rodzinnej w Głogowie przy ul. Rudnowskiej 109 w godz. od 10:00 do 13:00 pojawi się stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia.


Tego dnia doradcy NFZ szczególnie będą namawiać do skorzystania z programu profilaktyki chorób układu krążenia (ChUK). Z programu skorzystało w ubiegłym roku blisko 25 tys. Dolnoślązaków. Jest on skierowany do osób, które spełniają następujące warunki:

  • mają od 35 do 65 lat
  • złożyły deklarację wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej
  • nie mają rozpoznanej:
    - cukrzycy
    - przewlekłej choroby nerek
    - rodzinnej hipercholesterolemii
    - choroby układu krążenia (nie wszystkie choroby układu choroby krążenia wykluczają z udziału w programie – zapytaj swojego lekarza lub pielęgniarkę POZ)
    - nie korzystały z badań w ramach tego programu w ciągu ostatnich 5 lat.


Program jest realizowany przez lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy zgłosić się do swojej przychodni POZ.


W ramach programu lekarz lub pielęgniarka POZ przeprowadza wywiad oraz wykonuje pomiar ciśnienia tętniczego krwi, określa BMI, czyli indeks masy ciała oraz kieruje na badania krwi.


Odwiedzający stanowisko NFZ będą mogli także od ręki wyrobić kartę EKUZ, zrobić analizę składu ciała, poznać programy profilaktyczne finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz dowiedzą się w jaki sposób można z nich skorzystać.

 

Poniedziałek 11 marca

#EkstraMężczyzna – pozmawiajmy o zdrowiu mężczyzn


Po Tygodniu Zdrowia Kobiet warto o profilaktyce przypomnieć również Panom.


W poniedziałek 11 marca w sali obsługi klientów dolnośląskiego NFZ we Wrocławiu przy ul. Traugutta 55, w godz. od 10:00 do 12:00 eksperci z fundacji Men Forum opowiedzą w jaki sposób zapobiegać powstawaniu męskich nowotworów i odpowiedzą na pytania na ten temat. Na stanowisku pojawią się specjalne fantomy, na których panowie będą mogli się nauczyć w jaki sposób przeprowadzić samobadanie jąder oraz dowiedzą się jakie badania profilaktyczne warto regularnie wykonywać, aby kontrolować swój stan zdrowia.

Anna Szewczuk-Łebska
Rzecznik Prasowy

  .