logo obrazekDolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Aktualności DOW NFZ

Drukuj
   

Aktualności dla pacjenta, ubezpieczonego

Badaj się regularnie, nie od święta – z okazji Dnia Matki zapraszamy na cytologię

2023-05-25

   

„Kocham Cię Mamo" to hasło naszej prozdrowotnej akcji. Dzień Matki to idealna okazja do tego, by przypomnieć wszystkim kobietom o tym, jak ważne są regularne badania. Blisko 100 tysięcy laurek z zaproszeniem na cytologię trafiło do mam za pośrednictwem dzieci z 900 przedszkoli na Dolnym Śląsku.

Zdrowie to dla nas priorytet. Cytologia może uratować życie.

Cytologia może wiele zmienić
Rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów występujących u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99 proc. przypadków. Niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci.

Wyleczalność zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania raka szyjki macicy w chwili rozpoznania. Nieprawidłowości w komórkach szyjki macicy można wykryć na bardzo wczesnym etapie i nie dopuścić do rozwoju nowotworu. Dlatego tak ważna jest cytologia.

Laurki z zaproszeniem na cytologię

Przypominamy o tym, że warto i trzeba się badać. Laurki z okazji Dnia Matki przekazaliśmy do 900 przedszkoli na całym Dolnym Śląsku. Do każdej z nich dołączone jest zaproszenie na badanie cytologiczne.

Laurki mają formę kolorowanek. Dziecko może laurkę podpisać i pokolorować, a następnie przekazać mamie. W ten sposób do kobiet z całego Dolnego Śląska trafiło 100 tysięcy zaproszeń na badania.

Program profilaktyki raka szyjki macicy
Nasz program profilaktyki raka szyjki macicy adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które nie wykonały badania cytologicznego w ciągu ostatnich trzech lat.

Badanie cytologiczne w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy można wykonać w każdym gabinecie ginekologiczno-położniczym oraz w gabinecie położnej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Do ginekologa i położnej POZ nie jest wymagane skierowanie.

Partnerzy akcji
Akcję „Kocham Cię Mamo” organizujemy od 11 lat razem z Powiatowymi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi, Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.Joanna Mierzwińska
Naczelnik
Wydziału Obsługi Klientów i Profilaktyki

  .