logo obrazekDolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia

 • A
 • A+
 • A++

Aktualności DOW NFZ

Drukuj
   

Aktualności dla pacjenta, ubezpieczonego

Ogólnopolska akcja „Badamy nie tylko mamy” rozpoczyna Tydzień Zdrowia Rodziny w NFZ. W piątek 26 maja zapraszamy na wydarzenie w centrum Wrocławia

2023-05-24

   

Nauka samobadania piersi, pokaz taneczny, porady oraz informacje na temat programów profilaktycznych wypełnią program wrocławskiej odsłony akcji edukacyjnej „Badamy nie tylko mamy”.

Świętujmy Dzień Matki nie tylko kwiatami, laurkami i upominkami. Dobry prezent to troska o zdrowie.

„Badamy nie tylko mamy” – co przygotowaliśmy
W piątek 26 maja, od godz. 12.00 do 14.00 w sercu Wrocławia – przy ulicy Oławskiej 14 będziemy czekać na kobiety i mamy. Wizyty z dziećmi mile widziane – w czasie, gdy porozmawiamy o profilaktyce, najmłodsi będą mogli obejrzeć pokaz taneczny i wziąć udział w zajęciach plastycznych.

Akcja rozpocznie się o godz. 12.00 pokazem tanecznym w wykonaniu grupy „Kowbojki”. Dziewczęta reprezentować będą Szermierczą Sportową Szkołę Podstawową nr 85 im. prof. Mariana Suskiego.

O zapisywaniu się na badania profilaktyczne i przeprowadzaniu regularnego samobadania piersi będą przypominać wszyscy partnerzy akcji, zainicjowanej przez Federację Stowarzyszeń Amazonki.

Samobadania piersi będzie można nauczyć się z profesjonalną pomocą położnych.

Na naszym stoisku doradcy NFZ będą:

 • popularyzować programy profilaktyczne skierowane do kobiet: program wczesnego wykrywania raka piersi i program profilaktyki raka szyjki macicy,
 • informować o postoju mammobusa i cytobusa,
 • zachęcać do skorzystania z programu „Profilaktyka 40 Plus”,
 • zachęcać do korzystania z Kiosku Profilaktycznego oraz portalu Diety NFZ.

O profilaktyce będzie można porozmawiać także z przedstawicielkami:

 • Stowarzyszenia Amazonek „Femina-Fenix” Wrocław,
 • Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii,
 • Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu,
 • Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.

Profilaktyka podstawą szybkiego wykrywania raka piersi
Rak piersi we wczesnym stadium może być niemal w 100 proc. wyleczalny. Dlatego kluczowe jest regularne samobadanie piersi oraz wykonywanie USG i mammografii. Historie wielu pacjentek rozpoczynają się od samodzielnego wykrycia guzka, choć nie każda taka zmiana oznacza raka.

Akcja edukacyjna „Badamy nie tylko mamy” obejmuje 90 miast w całej Polsce. Zachęcamy do badań, rozmów i zadawania pytań.

Działania są także jednymi z wielu, które przeprowadzamy w ramach Tygodnia Zdrowia Rodziny, który potrwa w we wszystkich oddziałach wojewódzkich NFZ od 26 maja do 2 czerwca.

Honorowy patronat nad akcją „Badamy nie tylko mamy” objęła Agata Kornhauser-Duda, małżonka Prezydenta RP Andrzeja Dudy. We Wrocławiu akcję objął patronatem Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego .

Joanna Mierzwińska
Naczelnik
Wydziału Obsługi Klientów i Profilaktyki

  .