logo obrazekDolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia

 • A
 • A+
 • A++

Aktualności DOW NFZ

Drukuj
   

Aktualności dla pacjenta, ubezpieczonego

Zapraszamy na Tydzień Zdrowia Rodzin w NFZ. Od 26 maja do 2 czerwca planujemy wiele działań i wydarzeń – wszystko w trosce o zdrowie

2023-05-24

   

Edukacyjne, prozdrowotne zabawy dla dzieci, porady dla kobiet w każdym wieku, zdrowie mężczyzn w centrum uwagi farmaceutów i profilaktyka dla wszystkich. To skrót naszego bogatego programu Tygodnia Zdrowia Rodzin w NFZ.

Nadchodzi Dzień Matki i Dzień Dziecka, a cały czerwiec będzie Miesiącem Zdrowia Mężczyzn. Dlatego przygotowaliśmy wiele wydarzeń i atrakcji – w plenerze i w naszej sali obsługi klientów, dla dorosłych i dla dzieci.

Piątek 26 maja: „Badamy nie tylko Mamy”
Rozpoczynamy wydarzeniem w sercu Wrocławia – przy ulicy Oławskiej 14. Zainauguruje je pokaz taneczny. Od godz. 12.00 do  14.00 będziemy zachęcać do korzystania z programów profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy.

Położne będą uczyć samobadania piersi.

Dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach plastycznych. Każde dziecko, dostanie laurkę dla mamy. Laurki mają formę kolorowanek i do każdej z nich dołączone zostanie zaproszenie na badanie cytologiczne. Dzieci będą mogły je dowolnie kolorować i po podpisaniu przekazać swoim mamom.

Profilaktykę będą popularyzować konsultanci:

 • NFZ,
 • Stowarzyszenia Amazonek „Femina-Fenix” Wrocław,
 • Dolnośląskiego Centrum Onkologii We Wrocławiu,
 • Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu,
 • Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. 

Poniedziałek 29 maja: Mam tyle powodów, by żyć. Profilaktyka przeciwnowotworowa
Amazonki ze Stowarzyszenia Amazonek od godz. 11.00 do 13.00 będą udzielać porad i prowadzić stanowisko eksperckie w naszej sali obsługi klientów.
Każda osoba odwiedzająca nas w tym dniu:
będzie mogła skorzystać z bezpłatnych pomiarów w kiosku profilaktycznym, otrzyma karnet, ulotki o programach profilaktycznych, technice samobadania piersi, naklejki zachęcające do korzystania z portali Diety NFZ i Akademia NFZ. 

Wtorek 30 maja: Wsparcie dla rodzin w ramach programu „Za życiem”
Działania edukacyjno-informacyjne od godz. 11.00 do 13.00 prowadzić będą eksperci z Fundacji Promyk Słońca.
Fundacja udziela kompleksowego wsparcia rodzinom z dziećmi niepełnosprawnymi lub zagrożonym niepełnosprawnością. Obejmuje on: udzielanie informacji rodzinom, zapewnienie usług specjalistów w zależności od potrzeb dziecka i jego rodziny, koordynowanie działań służących wykorzystaniu dostępnych usług, w tym zajęć w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Środa 31 maja:  Dzień Zdrowego Misia
Na patio przy naszej sali obsługi klientów od godz. 11.00 do 13.00 wrocławscy studenci medycyny przeprowadzą bilans zdrowia pluszowego misia, aby przybliżyć dzieciom pracę medyków. Edukacja najmłodszych będzie miała formę zabawy. Każdy z uczestników, który przyniesie ze sobą swojego misia, będzie mógł wziąć udział w zabawie. Dzieci dowiedzą się również, jak prawidłowo myć ręce i dlaczego przestrzeganie zasad higieny jest takie ważne.

Partnerzy akcji: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu.

Środa 31 maja: ABC Macierzyństwa. Karmienie Piersią
Stanowisko eksperckie w naszej sali obsługi klientów od godz. 10.00 do 12.00 prowadzić będzie położna, edukatorka do spraw laktacji. Akcja służy promocji karmienia piersią, edukacji i wsparcia kobiet w zakresie laktacji.

Partner akcji: Dolnośląski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy.

Czwartek 1 czerwca: Profilaktyka cukrzycy od najmłodszych lat
Stanowisko eksperckie w naszej sali obsługi klientów od godz. 11.00 do 13.00 poprowadzą przedstawiciele Towarzystwa Wspierania Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą. Będziemy promować profilaktykę cukrzycy. Eksperci udzielą porad, jak opiekować się dzieckiem z rozpoznaną cukrzycą.

Piątek 2 czerwca: Farmaceuta dla rodziny
Czerwiec Miesiącem Zdrowia Mężczyzn, dlatego tym razem stanowisko eksperckie kierujemy do mężczyzn. Ekspertami będą farmaceuci z Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej. W godzinach 10.00-14.00 będą:

 • udzielać porad na temat regularnych badań kontrolnych, np. w ramach profilaktyki raka jąder czy raka prostaty,
 • propagować zdrowe życie wolne od używek,
 • udzielać porad w zakresie bezpiecznego przyjmowania leków, interakcji leków z suplementami, wielolekowości.

Przez cały tydzień każda osoba, która odwiedzi naszą salę obsługi klientów otrzyma karnet z zaproszeniem do wykonania bezpłatnych pomiarów w kiosku profilaktycznym. W kiosku będzie można sprawdzić:

 • wzrost,
 • wagę,
 • bmi,
 • skład ciała,
 • ciśnienie tętnicze krwi.

Wyniki pomiarów będzie można omówić z doradcą na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
Joanna Mierzwińska
Naczelnik
Wydziału Obsługi Klientów i Profilaktyki

  .