logo obrazekDolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Aktualności DOW NFZ

Drukuj
   

Aktualności dla pacjenta, ubezpieczonego

Wiosna dla zdrowia! DOW NFZ zaprasza na bezpłatne badania profilaktyczne

2019-03-13

   

W 2018 roku tylko 85 tysięcy kobiet przebadało się na Dolnym Śląsku w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi ( mammografia) to prawie o 20% mniej niż 2017 roku.

Z kolei z Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy ( cytologia ) skorzystało tylko 43 tysięcy osób na blisko 750 tysięcy kwalifikujących się do badania. Najliczniej z możliwości wykonania badań cytologicznych korzystały mieszkanki w powiecie kamiennogórskim w gminie Marciszów ok. 35%. Najmniej kobiet, bo tylko 4% zgłosiło się w Miliczu.

 

Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina, że badania profilaktyczne cytologię i mammografię można wykonać przez cały rok. Bezpłatne badania cytologiczne realizowane są w 232 gabinetach na Dolnym Śląsku. Natomiast bezpłatna mammografia w 22 ośrodkach stacjonarnych oraz w mammobusach.

Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. 

 

Cytologia wykonywana jest raz na 3 lata w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, który skierowany jest do kobiet najbardziej zagrożonych rakiem szyjki macicy w wieku od 25 do 59 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia). Jeśli kobieta nie mieści się w grupie wiekowej również może skorzystać z bezpłatnej cytologii w ramach ubezpieczenia w NFZ.

 

Mammografia natomiast wykonywana jest raz na 2 lata w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, który skierowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat ( należy wziąć pod uwagę rok urodzenia). Jeśli kobieta nie mieści się w grupie wiekowej również może skorzystać z bezpłatnej mammografii w ramach ubezpieczenia w NFZ.

 

Zadbaj o swoje zdrowie i już dziś zgłoś się na badania profilaktyczne!

Joanna Mierzwińska
Rzecznik Prasowy

  .

Pliki do pobrania
1. Realizatorzy cytologii w 2019 r. - 35 kB
2. Realizatorzy mammografii w 2019 r. - 13 kB
3. Harmonogram postoju mammobusów 01-31.03.2019 r. - 15 kB