logo obrazekDolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Aktualności DOW NFZ

Drukuj
   

Aktualności dla pacjenta, ubezpieczonego

Pomoc medyczna w czasie ferii zimowych

2018-01-10

   

Czas ferii zimowych to czas wzmożonych wyjazdów zagranicznych i krajowych oraz intensywnego uprawiania sportów zimowych. Narodowy Fundusz Zdrowia – w trosce o bezpieczny wypoczynek – przypomina na jakich zasadach możemy korzystać z pomocy lekarza poza miejscem zamieszkania, a także kiedy i gdzie przyda nam się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. 

 

Gdzie szukać pomocy w razie nagłej choroby?

Przebywając na zimowym wypoczynku poza miejscem zamieszkania możemy korzystać z różnych form opieki medycznej:

 

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Jeżeli podczas ferii zimowych potrzebujemy skorzystać z pomocy lekarza i przebywamy na terenie naszej gminy powinniśmy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Przebywając w innym miejscu w kraju mamy prawo zgłosić się do przychodni działającej w miejscu naszego pobytu – by uzyskać pomoc nie trzeba wypełniać nowej deklaracji.

 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

Ten rodzaj opieki zdrowotnej udzielany jest po godzinie 18.00 do 8.00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (np. tam, gdzie ma najbliżej), niezależnie od tego gdzie mieszka, i do którego lekarza/ pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożył swoją deklarację.

 

Szpitalny oddział ratunkowy (SOR) i izba przyjęć.

Oddziały te nie zastępują lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. SOR jest do dyspozycji pacjentów w sytuacjach nagłego zagrożenia życia lub poważnego zagrożenia zdrowia.

Pogotowie ratunkowe.

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych należy wezwać karetkę pogotowia ratunkowego dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

 

Poradnie specjalistyczne.

Przebywając w dowolnym miejscu w kraju mamy także prawo do leczenia w gabinecie specjalistycznym (w tym stomatologicznym). Warto jednak pamiętać, że do części specjalistów wymagane jest skierowanie. Skierowanie nie jest wymagane do stomatologa, ginekologa, onkologa czy psychiatry.

 

Opieka zdrowotna na obozach i zimowiskach

Na obozach i zimowiskach opiekę medyczną dla dzieci zobowiązany jest zagwarantować organizator wypoczynku. Jeżeli nasze dziecko cierpi na chorobę przewlekłą powinniśmy pamiętać o zaopatrzeniu go w zażywane dotychczas leki i pisemnie poinformować na co dziecko jest uczulone. Zawsze można także skorzystać z wizyty miejscowego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który ma podpisaną umowę z NFZ.

 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ, przyda się, jeśli podczas urlopu zimowego na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria) zachorujemy lub będziemy musieli skorzystać z pomocy lekarskiej. Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie i w przypadku pozytywnego potwierdzenia uprawnień, właściwie od ręki. EKUZ wystawiana jest dla każdego członka rodziny osobno tj. rodzica oraz każdego dziecka. Podpisany wniosek w wydanie karty można przesłać do oddziału wojewódzkiego NFZ pocztą, e-mailem, za pośrednictwem systemu ePUAP bądź faksem.

Warto wiedzieć, że w niektórych krajach unijnych np. na Słowacji nie są finansowane świadczenie z zakresu ratownictwa (zwłaszcza ratownictwa górskiego). Przed wyjazdem warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danym kraju, w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i rozważyć możliwość wykupienia dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia.

Pamiętajmy, że podczas pobytu na terenie krajów UE/EFTA należy korzystać z placówek, które działają w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne będziemy musieli zapłacić we własnym zakresie.

Więcej informacji na temat EKUZ

 

 

Joanna Mierzwińska
Rzecznik Prasowy

  .

Pliki do pobrania
1. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna - 13 kB
2. Izby przyjęć - 12 kB
3. Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR-y) - 11 kB
4. Doraźna pomoc stomatologiczna w nocy - 10 kB